Dlaczego warto nagrywać trasy?

W tym artykule zilustrujemy dlaczego nagrywanie tras jest niezbędne, aby dodawać zdjęcia w naszym serwisie i dlaczego opieranie się na lokalizacji z GPS nie jest wystarczające.

Aby dodać zdjęcie do naszego serwisu, trzeba spełnić jedno wymaganie: należy mieć nagraną trasę z wycieczki, podczas której było zrobione zdjęcie. Obecnie (od lipca 2021) jest to warunek niezbędny.

Z naszych wieloletnich doświadczeń związanych z przeglądaniem Waszych zdjęć wynika, że nagrana trasa w większości przypadków pozwala na trafne określenie współrzędnych wykonania zdjęcia. Natomiast bazowanie na współrzędnych pochodzących z aparatu w telefonie często jest zawodne, ponieważ gdy sygnał GPS jest kiepskiej jakości, urządzenie może posiłkować się innymi źródłami danych np. sieciami Wi-Fi czy ostatnio znaną lokalizacją do określenia współrzędnych. Dlatego czasem lokalizacja wskazuje na maszt telekomunikacyjny lub router w domu czy bloku. Jeśli zdjęcie nie przedstawia żadnych charakterystycznych obiektów, w takiej sytuacji określenie gdzie zostało wykonane jest praktycznie niemożliwe.

Na poniższej nagranej trasie (oznaczonej pomarańczową linią) zostały wykonane cztery zdjęcia. Pomarańczowe markery pokazują lokalizacje zapisane w metadanych zdjęć pochodzące z aparatu w telefonie, natomiast niebieskie markery to lokalizacje określone na podstawie porównania czasów wykonania zdjęć z nagraną trasą.

W przypadku jednego ze zdjęć złapana została lokalizacja oddalona o kilka kilometrów od rzeczywistego miejsca wykonania zdjęcia! Czy to możliwe? Niestety tak.

Lokalizacje pozostałych trzech zdjęć wyglądają przyzwoicie, ale przyjrzyjmy się szczegółom. Na poniższym przykładzie widać, że prawdopodobnie został złapany sygnał z pobliskiego budynku. Różnica wynosi ok. 100 metrów – całkiem sporo.

W poniższym przypadku różnica jest już o wiele mniejsza – ok. 30 metrów. Może się wydawać, że to niewiele, ale jeśli zdjęcie przedstawia konkretny obiekt np. pomnik, to przecież warto dokładnie znać jego lokalizację, prawda?

Dla kolejnego zdjęcia lokalizacje są już całkiem zbliżone, wciąż jednak można zauważyć różnicę.

Powyższe przykłady pokazują, że informacje o lokalizacji pochodzące z aparatu w telefonie nie zawsze są dokładne, a zatem niestety nie można na nich polegać.

Dlatego zachęcamy was – nagrywajcie swoje trasy. Teraz już widzicie jak bardzo jest to wartościowe i jak bardzo pomaga w określaniu poprawnej lokalizacji zdjęć. A od lipca 2021 jest to konieczne, aby dodawać zdjęcia w naszym serwisie.

Na koniec odpowiadamy na nasuwające się pytanie: po co nam tak dokładne lokalizacje zdjęć, skoro nigdzie w serwisie ich nie używamy? Po pierwsze – owszem, używamy. Wasze zdjęcia często są przyczyną znajdywania błędów w przebiegach szlaków w naszym serwisie i podstawą w ustalaniu przebiegów poprawnych. Po drugie – chcielibyśmy, aby w przyszłości można było wyświetlić zdjęcia na mapie, a do tego dokładna lokalizacja będzie niezbędna.

10 przemyśleń nt. „Dlaczego warto nagrywać trasy?

 1. Nagrywanie trasy przy słabym zasięgu komórkowym niestety prowadzi tylko do tego, że w połowie trasy bateria telefonu wynosi 0%. A dodanie zdjęcia + sprawdzenie tempa nie jest niestety warte noszenia balastu w postaci powerbanku.

  1. Zgadza się, ale to nie nagrywanie jest przyczyną szybkiego wyładowywania się baterii tylko słaby zasięg sieci komórkowej. Wystarczy włączyć tryb samolotowy, wtedy problem ten już nie występuje i można nagrywać trasę przez cały dzień a sieć komórkową włączać, kiedy trzeba coś sprawdzić.

   1. dokładnie, popieram opinie admina, mi bateria wytrzymuje 12 h nagrywania tras, i zostaje jeszcze 40%, w zwykłym, średniej półki smartfonie

 2. To tłumaczenie jest bez sensu i cały artykuł w związku z tym.
  Najczęściej zdjęcia są wykonywane telefonem i trasa również jest nagrywana telefonem więc chodzi de facto o ten sam GPS.

  „Z naszych wieloletnich doświadczeń związanych z przeglądaniem Waszych zdjęć wynika, że nagrana trasa w większości przypadków pozwala na trafne określenie współrzędnych wykonania zdjęcia. Natomiast bazowanie na współrzędnych pochodzących z aparatu w telefonie często jest zawodne, ponieważ gdy sygnał GPS jest kiepskiej jakości, urządzenie może posiłkować się innymi źródłami danych ”

  Dodawanie zdjęć do trasy u was jest do zrobienie od nowa bo tej chwili jest to nieintuicyjne i wręcz dziwne.

  1. Nasze doświadczenia są inne i w momencie pisania tego postu większość dodawanych zdjęć była robiona aparatami fotograficznymi, bez informacji o lokalizacji zdjęć. Teraz faktycznie więcej zdjęć jest wykonywanych telefonami, ale nie zmienia to faktu, że nagrywanie tras jest niezbędne, ponieważ zdjęcia często mają przypisaną błędną lokalizację na postawie dawnej próbki z GPS lub nadajników sieci komórkowych. Zgadzamy się jednak z tym, że dodawanie zdjęć bezpośrednio do nagranych tras byłoby przydatne i uzupełnienie tego mamy w planach.

 3. Mam tyle świetnych zdjęć z okolic Poznania… Nie mogę wgrać, bo jakieś nagranie trasy konieczne. To naprawdę BARDZO zniecheca. Nie owijajmy w bawełnę – 99 %ludzi nie będzie się męczyło z tym, żeby wgrać zdjęcia w takim sposób… A szkoda… Zróbcie coś z tym

  1. Rozumiemy to rozczarowanie, jednak wybraliśmy rozwiązanie, w którym Mapa zasilana jest zdjęciami z tras nagrywanych przez Użytkowników. Ma ono niewątpliwie swoje minusy, o których piszesz, ale korzyści które omawiamy w tym artykule są w naszej ocenie bardzo duże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *