W tym artykule wyjaśniamy jakie dane są uwzględniane podczas obliczania statystyk regionów i dlaczego suma kilometrów tras w danym regionie nie zawsze jest taka sama jak dystans widoczny w statystykach.
Tylko trasy zaplanowane
Zacznijmy od tego, że statystyki regionów oparte są tylko o trasy zaplanowane i to tylko o te, które mają ustawioną datę przebycia. Wśród zaplanowanych tras możecie mieć zarówno te, które planujecie na przyszłość jak i te, które już zostały zrealizowane, zatem uwzględnienie daty przebycia pozwala odrzucić trasy planowane.
Dlaczego nie pokazujemy statystyk regionów dla nagranych tras? Takie pytanie nasuwa się samo – przecież to właśnie nagrane trasy są świadectwem tego gdzie się wędrowało. Zgadzamy się z tym stwierdzeniem i w przyszłości chcielibyśmy podawać statystyki regionów również dla tras nagranych, jednak w tym momencie nie mamy jeszcze mechanizmu pozwalającego przełożyć wasze nagrane trasy na szlaki na mapie – a to jest konieczne, abyśmy mogli obliczać takie statystyki. Mamy jednak nadzieję, że prędzej czy później ta funkcja pojawi się w naszym serwisie.
Dystans w regionie
Czasem zwracacie uwagę na to, że dystans w regionie wyświetlany w statystykach regionów nie zawsze zgadza się z sumą kilometrów dla tras z danego regionu wyświetlaną na liście tras. Z czego to wynika?
Parametry regionów, w szczególności dystans i suma podejść, nie powstają na skutek zsumowania tych parametrów dla tras w regionie. Uwzględniamy tu mniejsze odcinki, a mianowicie pełne (to ważne) segmenty pomiędzy punktami na mapie. Ma to duże znaczenie, jeśli planujecie trasy biegnące częściowo poza szlakami – do statystyk wliczone zostaną tylko pełne odcinki biegnące szlakami. Nawet jeśli taki odcinek biegnie w większości szlakiem, a tylko w małej części poza nim – nie zostanie wliczony. Ponadto uwzględniamy tylko odcinki biegnące po szlakach turystycznych – oznacza to, że ścieżki spacerowe i dydaktyczne oraz zwykłe drogi i ścieżki nie są brane pod uwagę.
Podsumowując:
- Uwzględniane są tylko pełne odcinki.
- Uwzględniane są tylko odcinki biegnące po szlakach turystycznych (a nie są te po ścieżkach spacerowych i dydaktycznych czy drogach).
Spójrzmy na poniższy przykład.
- Kolorem zielonym zaznaczone są odcinki wliczone do statystyk. Są to pełne segmenty, którymi biegnie szlak turystyczny.
- Kolorem czerwonym zaznaczono odcinki biegnące szlakiem, lecz niepełne. One niestety nie zostaną wliczone do statystyk. Kolorem fioletowym zaznaczone są odcinki, których brakuje, aby segmenty były pełne.
- Kolorem pomarańczowym zaznaczono odcinki biegnące ścieżką lub drogą, a zatem niewliczone do statystyk.
- Pozostałe odcinki biegną drogami lub ścieżkami i do tego są niepełne, a zatem również nie są wliczone do statystyk.
Procent szlaków w regionie
Procent szlaków w regionie opiera się na tych odcinkach, które są brane pod uwagę przy liczeniu dystansu, z tą różnicą, że sumowane są tylko unikatowe przejścia. To znaczy, że jeśli dany odcinek został już wliczony, jego ponowne przejście nie zwiększy procentu szlaków. Jeśli zatem macie swoją ulubioną trasę i wybieracie się na nią co tydzień, to pomimo przybywających kilometrów, procent pozostanie taki sam.
Z chęcią zobaczyłabym rozdzielone statystyki dla Tatr polskich i słowackich. Czy jest szansa na rozdzielenie tych rejonów w przyszłości?
Myśleliśmy o tym wprowadzając statystyki, ale żeby było konsekwentnie musielibyśmy porozdzielać na kraje również inne góry np. Karkonosze, Góry Stołowe, Góry Orlickie, Beskid Niski, Beskid Śląski itp. itd… Gdy zaczęliśmy to analizować, zauważyliśmy, że pojawiłoby się dużo regionów, do których turyści nie są przyzwyczajeni (np. Beskid Śląski – część czeska). Zdecydowaliśmy zatem, że pasma górskie są naszą podstawową jednostką, niezależnie od tego na terytorium jakiego kraju obecnie się znajdują.