W najnowszej aktualizacji oddajemy w wasze ręce nowiutkie, ładniejsze i przede wszystkim bardziej funkcjonalne profile wysokościowe tras. Ponadto usprawniamy istniejące już korekty wysokości, a także wprowadzamy drobne zmiany w samych szczegółach trasy. Czytajcie dalej, aby poznać szczegóły.
Interaktywne profile tras
Jak widać powyżej, wykresy zyskały nową szatę graficzną. Ale najważniejsze są usprawnienia w ich działaniu. Oto co zmieniliśmy:
- Dodaliśmy wskaźnik wysokości n.p.m. i dystansu.
- Zwiększyliśmy przejrzystość profilu przez ukrycie etykiet punktów. Etykiety pojawiają się po zbliżeniu kursora do punktu na wykresie.
- Dodaliśmy interakcję wykres – mapa. Przesuwając kursor po wykresie, można śledzić położenie punktu na mapie.
- Jest również interakcja w drugą stronę: mapa – wykres. Przesuwając kursor po trasie na mapie, można obserwować wskaźnik wysokości i dystansu na wykresie.
Zapisz profil trasy
Aby ułatwić wam wykorzystywanie naszych wykresów, dodaliśmy możliwość wygodnego ich zapisywania w formacie png. W dodatkowym oknie macie możliwość wyboru szerokości wykresu:
- wykres średni (635 px),
- wykres szeroki (1000 px).
Jeśli te dwa wymiary nie są odpowiednie dla waszych potrzeb, możecie ustawić szerokość niestandardową (w zakresie 635 – 2500 px). Tak wygląda wykres w formie „do zapisania”.
Na razie wysokość wykresu jest stała, ale mamy w planach dodanie możliwości zmiany również tej wartości.
Korekty wysokości na wykresach
Jeśli chodzi o dane wysokościowe, to polegamy na serwisach firmy Google. Czasem jednak ich dane są… dalekie od ideału. Za przykład niech posłużą nam Trzy Korony. Niedokładności siatki wysokościowej powodują, że wierzchołek wypada tam niżej niż rozejście przy budce z biletami. Przez to dotychczasowy wykres mógł powodować uzasadnioną konsternację (poniżej).
Jednak po uwzględnieniu naszych korekt dotyczących wysokości samych punktów oraz korekt na szlakach łączących te punkty, wykres jest już bardziej realistyczny (znów poniżej).
Możliwe, że gdzieś jeszcze wystąpią tego typu artefakty. Jeśli zauważycie takie nieprawidłowości, zgłaszajcie je nam! Teraz już mamy narzędzia, dzięki którym możemy szybko naprawiać takie błędy.
Zmiany w komentarzach do tras
Dotychczas można było dodawać komentarze do tras, podobnie jak można to robić dla miejsc, szlaków czy zdjęć. Zauważyliśmy jednak, że w przeważającej ilości przypadków wasze komentarze to są prywatne notatki typu: Dzień 3, Przeszedłem to w niedzielne popołudnie, Fajna wycieczka ze szwagrem…
W związku z tym komentowanie tras od dziś nie będzie możliwe. Nie martwcie się jednak o wasze dotychczasowe komentarze – przenieśliśmy je do waszych notatek. Odnajdziecie je na liście tras w swoim panelu użytkownika.
Podsumowując…
Mamy nadzieję, że wszystkie te zmiany ułatwią wam korzystanie z mapy. Podobny wykres wysokości chcemy dodać również w naszej aplikacji mobilnej. Pierwszy krok ku temu właśnie został postawiony.
A kiedy iOS? 🙂
Jak dobrze pójdzie, to w tym roku.
Aplikacja na iOS jest już dostępna, szczegóły tu.
Po wczytaniu zapisanej trasy nie pokazuje mi ilości punktów GOT za trasę którą przeszedłem żeby zobaczyć punktację muszę zaplanować taką samą trasę jeszcze raz
Dzięki za komentarz. Dla nagranych tras nie liczymy punktów GOT. Nagrywane trasy często charakteryzują się sporymi niedokładnościami – dystansu i przewyższeń. Obliczanie punktów GOT z takich danych obarczone by było dużym błędem. Do tego dochodzą odcinki, którym PTTK przypisało na sztywno określoną ilość punktów – ich wykrycie na pokonanej trasie byłoby dość skomplikowane.
Kiedy dostępna będzie funkcja „profil trasy” w aplikacji mobilnej?
Profil trasy jest dostępny w aplikacjach mobilnych. Znajduje się on w dolnym panelu ze szczegółami trasy – trzeba go po prostu wysunąć do góry.