O mapie

mapa-turystyczna.pl to efekt naszych zamiłowań, zarówno tych programistycznych, jak i trekkingowych. Stworzyliśmy i rozwijamy ją dla użytkowników, ale też dla nas – jest to stałe źródło satysfakcji i możliwości rozwoju.

Najważniejsze funkcje, które znajdziecie na naszej Mapie to:

  • wyszukiwanie tras z punktu do punktu z uwzględnieniem punktów pośrednich,
  • planowanie trasy punkt po punkcie,
  • punktacja GOT,
  • szczegóły trasy uwzględniające czas przejścia, jej długość, przewyższenia, profil wysokości i dokładny przebieg przedstawiony na mapie,
  • dzielenie się trasami, zarówno przez Facebook, jak i przez pobranie odnośnika,
  • dodawanie przez Użytkowników zdjęć, opinii i linków do miejsc i szlaków,
  • polecane trasy dla regionówi dla miejsc,
  • zapisywanie tras, aby mieć do nich szybki dostęp,
  • widżet z mapą i profilem trasy, który możecie umieścić na swoim blogu,
  • wersja mobilna strony, apikacja na Androida i aplikacja na iOS.

Stale powiększamy sieć szlaków, udoskonalamy interfejs, dodajemy nowe funkcje. Wiemy, że wiele brakuje do doskonałości, ale nie ustajemy w staraniach, żeby mapa służyła Wam jak najlepiej.

Justyna, Szymon, Romek
zespół mapa-turystyczna.pl

50 przemyśleń nt. „O mapie

  1. Świetny pomysł, świetna mapa. Korzystam z jej dobrodziejstw od kilku miesięcy. Każde wyjście w góry i planowanie trasy zaczynam od tej właśnie mapy. Pozdrawiam qba

  2. Bomba, takiej mapy brakowało w internetach! Wiadomo, wiele by się jeszcze chciało od niej, ale jak na rok pracy to i tak rewelka. Oby tak dalej 🙂

  3. Kurcze…. jakbyście rozpoczęli współprace z PTTK i zrobili mobilną wersję książeczki GOT (i na inne odznaki) to by was ludziska ozłocili. Generalnie PTTK niby się przymierza do aplikacji mobilnej ale jak widać po ich stronie WWW, są 25 lat do tyłu. Wypełnianie książeczki, zbieranie pieczątek, jakieś wysyłanie książeczek do weryfikacji?? Litości. Mamy XXI wiek. Uważam że napisanie apki podobnej do Geocaching gdzie zamiast geocache odhacza się schronisko (a właściwie przejście przez punkt). Takie skrzyżowanie endomondo z geocache. A odznak do zdobywania jest w cholerę. Od GOT po kajakarską, konną, zimową, narciarską, kolarską. Heh. Nic tylko brać i kosić kasę na reklamach sprzętu turystycznego i obiektów bazy noclegowej w okolicy 😀

    1. Dzięki za wszystkie pomysły! Planujemy dodać, na początek na stronie www, punktację GOT. Zobaczymy jak to się będzie sprawdzać i czy punktacja będzie wystarczająco adekwatna. Może to być pewna podpowiedź, nie zastąpi jednak ręcznego wypełniania książeczki. Zapewne sposób rozliczania odznak nie zmieni swojej formy jeszcze przez długi czas. Ale może właśnie taki jest urok punktów GOT… 😉

      1. Potwierdzam. Zdobywam odznaki i 4 lata później nic się nie zmieniło. 2020 rok i nadal PTTK jest 25 lat do tyłu. Pomysł SUPER.

  4. Witam
    proszę jeśli to możliwe o zmianę nazwy :Bystra Krakowska, skrzyżowanie szlaków
    766 m n.p.m.* Beskid Śląski na : LANCKORONA 751 m n.p.m.

  5. Mam pytanie co do czasu tras – skąd Wy bierzecie te czasy? Wątpliwości pojawiły mi się bo akurat planuję przejść całą Orlą Perć tj. od Zawratu po Krzyżne i chciałem sobie czasy ustalić i rozplanować to czasowo. I co się okazuje – na Waszym serwisie czas przejścia jest najkrótszy!
    Przykład pojedynczy: Zawrat-Kozia Przełęcz. Wasz czas to 1h, ze znaków (akurat mam zdjęcie z tamtego roku) to 1h10, natomiast stara mapa Sygnatury (2011/12) podaje czas 1h30. Jak widać rozbieżność jest duża. Wychodzi na to, że czasy u Was podawane są dla bardzo zaawansowanych turystów, szkoda tylko, że nigdzie nie ma o tym informacji i planując trasę, a nie posiadając super kondycji można się nieźle przejechać.
    Poza tym Serwis jest naprawdę super!

    1. Czasy w Tatrach bierzemy zwykle z tabliczek (niestety liczenie ich tam automatycznie nie sprawdza się ;)). Jeśli chodzi o akurat ten odcinek, to faktycznie był błąd – poprawimy to na 1:10.
      Co do map Sygnatury, to akurat one są często trochę zawyżone. Wystarczy porównać choćby z czasami na mapach Compass albo na tabliczkach właśnie. Proszę się nie obawiać, czasy u nas nie są podane dla bardzo zaawansowanych turystów. Choć oczywiście zawsze trzeba mieć jakieś odniesie do własnej kondycji i kierować się też trochę swoim doświadczeniem. Pozdrawiamy i życzymy wspaniałych widoków z Orlej Perci!

  6. Cześć! Jestem Wam przeogromnie wdzięczny za ogrom pracy, jaki włożyliście w stworzenie tej mapy! Wielokrotnie z niej korzystałem w różnorakich górach, dzięki niej podtrzymywałem na duchu moją mamę, jak chciała zrezygnować przed samym końcem („-Zobacz na mapce, tutaj jesteśmy, a tutaj już szczyt. – O to faktycznie niedaleko, to dam radę” 😉 Raz nawet pomyliłem szlak i dzięki niej wróciłem na właściwe tory. Ostatnio przeglądałem w internecie Małą i Wielką Fatrę i pomyślałem, że pięknie by było, jakby i te szlaki znalazły się w moim telefonie. Nie minął miesiąc i już są! Dzięki !!

    1. Dzięki, to naprawdę motywujące przeczytać tak miły komentarz 🙂 Gdy wybierzesz się na wycieczki na Słowację, spróbuj skorzystać z możliwości nagrywania tras – jeśli bateria w telefonie da radę. Pomoże nam to weryfikować czy przebiegi szlaków na mapie są aktualne 🙂 W każdym innym regione oczywiście też ma to zastosowanie. Udanych wycieczek!

  7. Hej!

    Super, że pojawiają się na Waszej mapie regiony spoza granic Polski 🙂 Dzięki Wam już zaplanowałam przebieg trasy na letnie wakacje, podpaliłam się nowo dodaną Wielką Fatrą 😀

    Tylko… czy jest szansa, że w najbliższym czasie na mapie WF pojawią się oznaczenia schronisk/hoteli/itp? Trudno mi na 180-kilometrowej trasie sprawdzać każdy punkt w poszukiwaniu dachu do przekimania się 😉

    1. Niestety obecnie nie mamy punktów poza szlakami, więc najwyraźniej nie ma tam schronisk na szlakach. Jeśli jednak są i brakuje jakiegoś konkretnego, to koniecznie prosimy o informację, może coś przegapiliśmy.

      1. Nie wiem czy punkty noclegowe mają w Wielkiej Fatrze status schronisk, ale miejsc w stylu hoteli górskich jest trochę.

        Przykładowo:
        https://mapa-turystyczna.pl/node/chata-pod-borisovom
        https://mapa-turystyczna.pl/node/kralova-studna-hotel
        https://mapa-turystyczna.pl/node/malina-hotel
        https://mapa-turystyczna.pl/node/utulna-limba
        https://mapa-turystyczna.pl/node/havranovo

        Jeśli takie punkty dorobią się stosownego statusu na mapie, mogę trochę czasu poświęcić i poszukać ich intensywniej 🙂

        Pozdrawiam serdecznie,
        Magda P.

        1. Nie mamy nic na usprawiedliwienie tak długiego zwlekania z odpowiedzią na ten komentarz. Przepraszamy.
          Natomiast co do samych noclegów w Wielkiej Fatrze, to ze schroniskami pewnie różnie bywa. Częściej niż w Polsce są to hotele, chociaż byliśmy niedawno w Chacie pod Boryszowem i wyglądała całkiem jak nasze schroniska 😉
          Jeśli chodzi o oznaczenia na mapie, to zmieniliśmy je ze zwykłych punktów na „nocleg” dla czterech z pięciu wymienionych powyżej. Wyjątkiem jest Malina Hotel – tam zmieniliśmy nazwę punktu na Malinô Brdo, bo hoteli w okolicy jest kilka i nie chcemy wyróżniać żadnego z nich. Chyba lepiej jak punkt odnosi się do całego kompleksu narciarskiego niż do konkretnego hotelu. Przynajmniej do czasu jak nie mamy na mapie POI (Points of Interest).

          Gdyby jeszcze się jakies schronisko znalazło – sprawdzimy i ewentualnie zmienimy typ punktu. Na pewno szybciej niż tym razem 😉
          Pozdrawiamy!

  8. Cześć, dzięki za świetną aplikację:)
    Mam jednak takie pytanie- ostatnio pokazywało mnie na mapie, ale nie było widać szlaków. Dzień wcześniej było ok, więc nie wiem jaka może być przyczyna (co zrobiłam źle)?
    Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂
    Ania

    1. A nie mogło ty być spowodowane brakiem dostępu do internetu? Obecnie wszystkie warstwy (poza warstwą Mapa turystyczna dostępną w wersji Premium) wymagają połączenia sieciowego do wyświetlania szlaków. Jeśli to nie to, to poprosimy o wysłanie maila bezpośrednio z aplikacji wybierając Prześlij opinię z menu, sprawdzimy w czym mógł być problem. Pozdrawiamy!

    1. Dziękujemy 🙂 Szlaki czeskie mamy na terenach przygranicznych i póki co nie dodajemy ich dużo więcej. Czesi mają swój świetny portal mapy.cz, który możemy szczerze polecić.

  9. Czy docelowo planujecie naniesienie na mapę wszystkich szlaków turystycznych, czy pozostaniecie przy szlakach górskich?

    1. Docelowo chcielibyśmy, żeby znalazły się wszystkie szlaki turystyczne w Polsce, wiec jeszcze trochę pracy przed nami 🙂

    1. Dzięki za informację. To o czym piszesz to ścieżka przyrodnicza. Niestety nie mamy jeszcze możliwości rozróżniania na mapie ścieżek od szlaków, więc póki co raczej nie dodajemy tych pierwszych do mapy. Parę razy próbowaliśmy i zawsze robił się przy tym bałagan w oznaczeniach. Mamy jednak nadzieję, że kiedyś ulegnie to zmianie i ścieżki również będą obecne na naszej mapie.

  10. Dziwna sprawa: szlak jest widoczny w aplikacji mobilnej, a nie ma go w wersji web (tzn. raz jest, a innym razem go nie ma, bez względu na powiększenie mapy). Rzecz dotyczy czerwonej pętli z przełęczy Wierch Młynne m.in. przez skrzyżowanie pod Gorcem. Sprawdzone w terenie – szlak czerwony jest wyznakowany.

    1. Dzięki za wrócenie na to uwagi. Szlak jest widoczny w aplikacji na czerwono najprawdopodobniej z tego powodu, że masz pobrane mapy offline dla tego obszaru. W ostatnim czasie zmieniliśmy oznaczenie tego szlaku na mapie i teraz jest on zaznaczony szarą ciągłą linią, ponieważ jest to ścieżka gminna a nie szlak pieszy PTTK. Planowanie tras po tym szlaku jest nadal możliwe, a jak będziemy mieli techniczną możliwość oznaczania kolorami szlaków gminnych itp. to znów będzie on zaznaczony na czerwono.

  11. Czy można gdzieś zapoznać się z legendą mapy, np. oznaczenia punktów widokowych, ruin zamków, miejsc, na które należy zwrócić baczniejszą uwagę? Znaczki na mapie rzecz jasna są, ale nie zawsze wiadomo czego dotyczą…

  12. Witam. Mam pytanie dotyczące możliwości zaplanowania swojej wycieczki nie tylko po trasie szlaku turystycznego. Czy planujecie uruchomienie takiej funkcji? Pozdrawiam.

    1. Dzień dobry, jest to bardzo duża i czasochłonna funkcja, ale owszem, planujemy się nią zająć. 🙂

  13. Witajcie, bardzo Wam dziękuję za pracę jaką wykonujecie – świetna robota w każdym calu.
    Chciałem zapytać odnośnie dodawania przez Was kolejnych szlaków i ścieżek różnego rodzaju. Z pewnością poświęcacie dużo własnego wolnego czasu, by nowe trasy znalazły się na mapie, jednak czy istnieje możliwość np. wspomnienia Wam o pewnych trasach, których nie macie w swojej ofercie mapy (bo być może nie dotarła do Was informacja o jej istnieniu), a które (być może) warto byłoby dodać dla przyszłych użytkowników? Z chęcią bym przedstawił kilka takich propozycji 🙂

    1. Tak! Jak najbardziej przyjmujemy takie zgłoszenia. O ile są to szlaki piesze i w terenie mają się dobrze, tzn. jest jakaś organizacja która za nie odpowiada, odnawia oznaczenia itp. 🙂

  14. Cześć,
    może warto przemyśleć dodanie opcji zgłaszania zdjęć do moderacji/usunięcia np.: w następujących sytuacjach:
    – zgłoszenie błędnie umiejscowionego zdjęcia
    – zgłoszenie zdjęcia słabej jakości (np.: nieostre, niska rozdzielczość, krzywe, osoba widoczna na zdjęciu, nieaktualne, poza szlakiem na terenie chronionym)
    – zgłoszenie osób, które umieszczają zdjęcia w celu promowania swojej działalności gospodarczej itp.

    1. Cześć, dzięki za komentarz. Obecnie wygląda to tak, że my jako administratorzy przeglądamy zdjęcia i w takich przypadkach jak wymieniłeś zgłaszamy użytkownikowi naruszenie zasad czy ostrzeżenie, zwykle z sugestią aby usunął zdjęcie. W niektórych przypadkach usuwamy je sami, ale wolimy, żeby użytkownicy robili to sami, bo jeśli dotrze do nich informacja co jest ze zdjęciem nie tak, to wtedy jest szansa, że w przyszłości będą unikać dodawania niewłaściwych zdjęć. Oczywiście czasem coś umyka naszej uwadze, więc jeśli zauważyłeś że zdjęcie jest przypięte do niewłaściwego miejsca, to możesz pod nim zostawić komentarz, taka informacja do nas dotrze. Natomiast w przypadku estetyki czy umieszczania znaków wodnych, to niestety to kryterium nie jest ostre. Dopuszczamy zamieszczanie dyskretnych znaków wodnych (czyli de facto reklamy) jeśli zdjęcia są naprawdę wartościowe, ale granica między dyskretnym i już zbyt nachalnym znakiem wodnym czasem jest płynna. Podobnie z estetyką. Jest też pula zdjęć, które nie są zbyt estetyczne (bo na przykład są wykonane w złej pogodzie), ale dobrze pokazują warunki na szlaku. Wtedy zdarza się, że zostawiamy takie zdjęcia, jeśli w danym miejscu lub na danym szlaku nie ma innych, lepszych zdjęć.

      Niezależnie od tego zgadzamy się, że możliwość zgłaszania przez użytkowników zdjęć do moderacji byłaby dobrym uzupełnieniem, choć pewnie w najbliższym czasie nie będziemy mieli czasu, żeby się taką funkcją zająć.

  15. Witam. W wersji mobilnej nie widzę ścieżek, które są widoczne w wersji web. Chodzi mi o ścieżki górskie, nie oznakowane szlakiem turystycznym. Czy jest to normalne, czy coś nie tak z moją aplikacją. Dodam, że nie jest to jednorazowy przypadek, nie widzę tych ścieżek na telefonie nawet, gdy siedzę na WiFi w domu…

    1. Na której warstwie występuje ten problem? W aplikacji domyślną warstwą jest Teren i może nie być na niej wszystkich ścieżek widocznych w wersji web. Warstwa Mapa turystyczna, czyli ta sama, co w wersji przeglądarkowej jest dostępna w aplikacji w wersji Premium. W razie dalszych pytań, prosimy o kontakt mailowy.

    1. Schronisko Kochanówka mamy akurat przypisane do Karnonoszy: https://mapa-turystyczna.pl/node/schronisko-pttk-kochanowka. Gdzie pojawia się informacja o Górach Izerskich? Niezależnie od tego, wg najnowszej regionalizacji z 2018 (do pobrania tutaj: https://rcin.org.pl/dlibra/publication/84317/edition/65112), w okolicach wodospadu Szklarki przebiega granica między Karkonoszami a Górami Izerskimi, więc przypisanie Kochanówki do Gór Izerskich też nie byłoby błędem.

  16. Dlaczego nie dolicza do statystyk niektórych regionów. Np. Szlak turystyczny Zazadnia-Małe Ciche w całości leżący w Regionie Bruzda Podtatrzańska mam oznaczony jako przebytą trasę ale w statystykach regionów Bruzdy Podtatrzańskiej nie mam. Czy to oznacza że tylko do wybranych regionów liczy statystyki? Np. do tych bardziej znanych typu Bieszczady, Tatry, Karkonosze a te mniej znane nie są liczone choć szlaki turystyczne tam są?

    1. Tak, mniej więcej tak właśnie jest. Statystyki regionów powstały z myślą o regionach, które mają jakąś turystyczną rozpoznawalność, głównie górach. Pasma górskie z grubsza pokrywają się z regionami ujętymi w regionalizacji z 2018 (https://rcin.org.pl/dlibra/publication/84317/edition/65112), którą stosujemy dla całej Polski. Jest w niej jednak wiele regionów, które turystycznie nie są kojarzone i dla nich właśnie statystyki nie są wyświetlane. Może w przyszłości się to zmieni, zobaczymy.

        1. Na razie nie. Utrzymywanie aktualności szlaków na obszarach, gdzie niewielu naszych użytkowników się zapuszcza jest dość trudne, dlatego na razie uzupełniamy polskie szlaki.

  17. Cześć!

    Już od dobrego roku bez uruchomionej aplikacji nie ruszam się w góry, jest po prostu bardzo przydatna i ma wiele zalet. Ze dwa razy dała mi znać, że jednak źle idę 😉 a do Groty Komonieckiego w Beskidzie Małym bez apki nigdy bym nie trafił (pomimo tego, że kiedyś chodziłem tam z tubylcem za przewodnika). Na pytania dzieci czy „daleko jeszcze?” mogę całkiem precyzyjnie odpowiedzieć. Dobrze się planuje wycieczki i ogląda mapę z przebytymi trasami.

    Mam też i pomysły co by tu jeszcze dodać, może kiedyś się pojawią, kto wie?
    Podejrzewam, że wielu użytkowników, w tym i ja, zbierają różnego typu odznaki. Poza oczywiście GOT mamy: Koronę Gór Polski, Diadem Polskich Gór, Turystyczną Koronę Tatr, Każdemu Jego Everest 8848 oraz jeszcze inne, może mniej znane.

    O ile w aplikacji punktację GOT uważam za wystarczającą (z powodów które były już w tych komentarzach poruszane), to myślę że z pozostałymi odznakami można by coś jeszcze zrobić. Może warto by dodać coś w stylu kolejnej warstwy map, po której odhaczeniu pojawiły by się pinezki z zaznaczeniem szczytów z osobna do KGP, DPG, TKT. Plus dodatkowy wyróżnik „do zdobycia / zdobyty” i zestawienie w tabelce. Szczególnie było by to przydatne przy Diademie, gdzie niektóre szczyty są naprawdę mało znane i nawet Wasza wyszukiwarka sobie nie radzi. Na przykład Bukowiński Wierch (pasmo Podhalańskie / Beskid Orawsko-Podhalański). Zdaję sobie sprawę, że akurat ten przykład jest bardzo specyficzny, bo nie ma tam żadnego szlaku, ale figuruje jako szczyt do zdobycia w Diademie i nie tylko ja go pewnie szukałem.

    Ostatnią odznakę jaką tu wymieniłem jest Każdemu Jego Everest 8848, po szczegóły odsyłam do Wadowickiego PTTK. Poświadczenia można nawet wysłać w formie elektronicznej i np. ja robię sobie tabelkę w exelu a za potwierdzenie linkuję do śladów GPX z Waszych map. Może dałoby się skrócić drogę i całe zestawienia przygotowywać w Waszej aplikacji?

    To tyle mojego marudzenia 😉 może wyszło przydługie, ale to mi ostatnio chodziło po głowie.
    Poddaję pomysły pod dyskusję i dzięki za dotychczasową pracę włożoną w aplikację.
    Pozdrawiam.

    1. Dzięki za miłe słowa. 🙂 Jeśli chodzi o odznaki, korony itp. to jest na pewno temat do zrealizowania. Nie wiemy jeszcze w jakiej formie (czy warstwa na mapie czy jakieś zestawienia czy jeszcze coś innego), ale mamy to na naszej liście. Nie wiem kiedy doczeka się realizacji, ale może kiedyś… 😉

      A nawiązując do Beskidu Małego, to powstał szlak spacerowy do Groty Komonieckiego (https://mapa-turystyczna.pl/trail/czerwony-szlak-spacerowy-las-dzwonnica-grota-komonieckiego-cg0), więc już można trafić nawet i bez apki. 😉 Chociaż wcześniej też chyba były jakieś oznaczenia, ale chyba nie do końca była to zatwierdzona inicjatywa.

      Pozdrawiamy!

  18. Odkryłem Waszą mapę jakiś czas temu, ale wówczas obejmowała tylko góry. Ja wówczas potrzebowałem przewodnika po nizinach 🙂
    Z dużą przyjemnością odkryłem, że moje okolice teraz też są na mapach!
    Wystarczył jednak rzut oka, by się zorientować, że przebiegi szlaków nie zawsze są aktualne, a niektórych w ogóle nie ma.
    Jest instrukcja, jak to uzupełnić, więc teraz trzeba „z buta” te ścieżki nagrać, żeby była podstawa do aktualizacji. Zobaczymy, na ile wystarczy sił i czasu…
    Trochę mi brakuje jednej rzeczy: komunikatów głosowych. Może nie umiem włączyć? W każdym razie poza szlakami często chodzę po różnych dróżkach, w lesie bywa łatwo się pomylić, a o tym, żeby na każdym skrzyżowaniu wyjmować telefon i sprawdzać nie bardzo pamiętam… Rzecz dotyczy wycieczek planowanych poza wyznaczonymi szlakami.
    Poza tym: bardzo mi się podoba 🙂
    Pozdrawiam z Polesia

    1. Cześć, dzięki za komentarz. Jeśli chodzi o błędy w przebiegach szlaków, to najlepiej dać nam znać mailem o który konkretnie szlak chodzi o jaki jest właściwy przebieg w terenie. A brakujące szlaki najlepiej nagrać i sfotografować. 🙂 KOmend głosowych w aplikacji niestety nie mamy. :/ Pozdrowienia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *