Mapa zagrożenia lawinowego

Dodaliśmy do mapy warstwę obrazującą aktualnie obowiązujący stopień zagrożenia lawinowego. Pamiętajcie, żeby rzucić na nią okiem, jeśli wybieracie się w wyższe partie gór.

Na tej warstwie znajdują się podstawowe informacje o stopniach zagrożenia lawinowego dla tych grup górskich na terenie Polski, Słowacji i Czech, dla których ogłaszane są komunikaty lawinowe. Komunikaty lawinowe ogłaszane są codziennie w sezonie zimowym przez GOPR i TOPR oraz górskie służby ratownicze w Czechach i w Słowacji.

Na mapie zobrazowane są rzeczywiste wysokości nad poziomem morza, dla których ogłaszane są stopnie zagrożenia lawinowego. Zatem jeśli komunikat precyzuje od/do jakiej wysokości n.p.m. obowiązuje dany stopień, to od/do tej wysokości n.p.m. oznaczony jest na mapie obszar z danym stopniem zagrożenia. Jeśli natomiast komunikat mówi o „górnej granicy lasu”, to stosujemy umownie przyjętą wysokość granicy lasu w danym paśmie górskim.

Mapa zagrożenia lawinowego w serwisie mapa-turystyczna.pl

Komunikaty lawinowe ogłaszane są codziennie i są ważne nie dłużej niż dobę. Warstwa na naszej mapie odświeżana jest co godzinę.

Stopień zagrożenia lawinowego to tylko jedna ze składowych oceny ryzyka. Jeśli wybieracie się w teren, koniecznie zapoznajcie się z pełnym komunikatem lawinowym (link w „dymku”), w którym zawarte są m.in. informacje o zagrożeniach i niebezpiecznych wystawach oraz szczegółowy opis warunków pogodowych. Wszystko to pozwoli wam lepiej ocenić ryzyko wystąpienia lawiny i pomoże podjąć decyzję o wyborze trasy.

Mapa zagrożenia lawinowego w serwisie mapa-turystyczna.pl

Dodatkowo fioletowymi strzałkami oznaczone są obszary, które są szczególnie narażone na wystąpienie lawin. Nie oznacza to oczywiście, że w innych miejscach lawiny nie występują, więc bądźcie czujni zawsze.

Fioletowymi strzałkami oznaczone są obszary, które są szczególnie narażone na wystąpienie lawin

Obszary szczególnie zagrożone lawinami można ukryć w opcjach warstwy.

Obszary szczególnie zagrożone lawinami można ukryć w opcjach warstwy

Warstwa ze stopniem zagrożenia lawinowego dostępna jest tylko w serwisie https://mapa-turystyczna.pl, z którego możecie korzystać również przez przeglądarkę w telefonie.

Bądźcie bezpieczni!

Mapa zagrożenia lawinowego w mobilnej wersji serwisu mapa-turystyczna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *