Oczyszczanie przebiegu nagranej trasy i korekty wysokości

Czy zdarzyło się wam, że trasa nagrana telefonem w Beskidzie Wyspowym miała sumę przewyższeń rodem z Alp? Albo że niespodziewanie sygnał GPS uciekł kilka kilometrów dalej?

Usprawnienia, o których dziś piszemy powinny rozwiązać tego typu problemy.

Na czym polega oczyszczanie przebiegu nagranej trasy?

Mówiąc najkrócej: na usunięciu skoków sygnału GPS. Takie skoki zdarzają się m.in. w skalistym lub miejskim terenie, gdzie sygnał odbija się od skał lub budynków, przez co lokalizacja obarczona jest błędem. Czasem może się też zdarzyć, że telefon podczas nagrywania trasy otrzyma próbkę pochodzącą z innego źródła, np. nadajnika sieci komórkowej, co powoduje skoki wynoszące nawet kilka kilometrów.

Teraz każdą trasę nagraną w aplikacji staramy się oczyścić z takich anomalii. Dotyczy to również tras nagranych przed wprowadzeniem tej poprawki. Przykłady zmian widać poniżej: linia czarna to oryginalny nagrany ślad, linia fioletowa – ślad oczyszczony.

Ta zmiana powinna skorygować zawyżony dystans nagranej trasy, jej przebieg na mapie i jej wygląd na profilu wysokości. Na ten ostatni większy wpływ mają jednak korekty wysokości.

Co to są korekty wysokości?

Są to poprawki nanoszone w oparciu o zewnętrzne dane wysokościowe. W naszym przypadku ich źródłem jest numeryczny model terenu SRTM. Dane te mają wystarczającą dokładność, aby w zadowalającym stopniu skorygować dane o wysokościach pochodzące z odbiorników GPS. A te mogą mieć różną jakość w zależności od urządzenia i od rodzaju modułu jaki jest w tym urządzeniu zamontowany.

Obecnie większość telefonów ma odbiornik GPS, jednak podawana przez nie wysokość n.p.m. często odbiega od rzeczywistej. Jej wartość obliczana jest w oparciu o położenie satelitów, które dobrze nadaje się do określania lokalizacji, ale już niekoniecznie do obliczania wysokości. Dodatkowo w skalistym terenie sygnał może odbijać się od ścian, a w terenie zalesionym czy w wąskich dolinach jego dokładność maleje ze względu na zmniejszoną ilość widocznych satelitów. 

Znacznie lepiej z pomiarem wysokości n.p.m. radzą sobie urządzenia z wysokościomierzem barometrycznym, np. zegarki sportowe. Tutaj pomiar odbywa się w oparciu o zmiany ciśnienia atmosferycznego, co zazwyczaj jest wiarygodne, choć zdarza się, że podczas nagłych zmian pogody (a co za tym idzie – ciśnienia) odczyt wysokości jest zaburzony.

Korekty wysokości nanosimy domyślnie dla wszystkich tras nagranych przy pomocy aplikacji Mapa Turystyczna, również dla tych nagranych kiedyś. Natomiast dla tras zaimportowanych z pliku do naszego serwisu korekty są domyślnie wyłączone.

Można też samemu włączyć lub wyłączyć korekty dla każdej z tras w panelu użytkownika w sekcji Dane techniczne lub klikając w wartości przewyższeń.

Włączenie korekt najbardziej wpływa na zmianę wartości sum podejść i zejść – stają się zdecydowanie bardziej rzeczywiste. Wygładzeniu ulega również profil wysokości.

Przerwy w nagrywaniu

Pozostaje jeszcze jeden problem związany z nagrywaniem tras: przerwy w nagrywaniu. Przejawia się on występowaniem długich prostych odcinków widocznych na mapie z nagraną trasą. Są dwa źródła tego problemu. Pierwsze z nich to gubienie sygnału GPS, które od czasu do czasu może wystąpić w telefonie. Drugie związane jest z tym, że system operacyjny telefonu postanawia w niektórych sytuacjach zamknąć aplikację Mapa Turystyczna i tym samym przerwać proces nagrywania.

Rozwiązanie tego problemu leży po stronie użytkownika telefonu. Należy zmienić ustawienia dotyczące oszczędzania baterii w telefonie lub dodać aplikację Mapa Turystyczna do wyjątków, co zapobiegnie jej ubijaniu.

Poniżej znajduje się przykład trasy, podczas nagrywania której wystąpiły przerwy.

12 przemyśleń nt. „Oczyszczanie przebiegu nagranej trasy i korekty wysokości

  1. Ciekawy artykuł napisany zrozumiałym językiem. No i przydatny, muszę skorygować swoje trasy, dziękuję 🙂

  2. jak wydrukować trasę przebytą? Po nagraniu trasy nie ma możliwości wydruku. Wydruk jest dostępny tylko w trasach zaplanowanych; nie ma jednak śladu przejścia trasy oprócz opisu, że jest ona przebyta. Do weryfikacji punktów GOT powinien być jednak ślad przebytej trasy.
    Z góry dziękuję za odpowiedź

    1. Nagranej trasy nie można wydrukować – nie mamy takiej opcji. Jakoś wcześniej nie myśleliśmy, że to może być do czegokolwiek potrzebne, ale przykład z weryfikacją punktacji GOT pokazuje daje do myślenia. 🙂

  3. i jeszcze jedno pytanie. Jak oczyścić przebieg nagranej trasy? Miałem skoki w sygnale GPS i trasa wygląda trochę dziwnie

    1. Oczyszczanie przebiegu trasy, o którym piszemy w artykule dzieje się automatycznie. Jednak niestety z bardzo dużymi skokami sygnału czasem sobie nie radzi. W naszym serwisie nie ma możliwości ręcznej edycji śladu, więc jedyne co można zrobić to zapisać trasę w formacie gpx, edytować w programie zewnętrznym i z powrotem zaimportować do naszego serwisu.

  4. Czyli jeśli zapomniałem wyłączyć nagrywanie po powrocie do samochodu i pojechałeeeem to jest szansa „skrócić” w programie zewnętrznym ten wynik?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *