Statystyki tras – nowa funkcja w serwisie

Z radością udostępniamy wam nową funkcję w serwisie mapa-turystyczna.pl – statystyki tras!

Jakich tras dotyczą statystyki?

Statystyki przygotowywane są w oparciu o:

 1. Trasy nagrane. Dla każdej trasy możecie ustawić czy ma ona być uwzględniana w statystykach czy nie. Domyślnie trasy nagrane przy pomocy naszej aplikacji Mapa Turystyczna (na Androida lub na iOS) są uwzględniane w statystykach, natomiast trasy zaimportowane z pliku .gpx nie są. Można jednak zmienić to dla każdej trasy.
 2. Trasy zaplanowane. Aby trasa była uwzględniona w statystykach, musi mieć status przebytej oraz musi mieć ustawioną datę przebycia nie późniejszą niż dziś

Pamiętajcie, że zmiana statusu trasy na przebytą jest nieodwracalna, ponieważ w momencie tej zmiany przebieg trasy jest „zamrażany”. Zapobiega to psuciu przebytych tras jeśli szlaki turystyczne się zmieniają albo są kasowane (co dzieje się całkiem często). Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Trasy zapisane – czy je przebyłeś i kiedy?

W panelu użytkownika znajdziecie trzy nowe strony. Są to kolejno: Statystyki tras, Statystyki regionów i Podsumowanie statystyk.

Statystyki tras

Tutaj zobaczycie podstawowe statystyki dla tras zaplanowanych i nagranych:

 • ilość tras,
 • dystans,
 • czas,
 • sumę podejść.

Dla wyświetlanego wykresu możecie wybrać okres spośród następujących:

 • 7 dni,
 • 4 tygodnie,
 • 6 miesięcy,
 • 12 miesięcy,
 • 10 lat

lub ustawić własny zakres wyświetlanych dat i wybrać dla niego grupowanie.

Statystyki regionów

Dla użytkowników Premium, w podziękowaniu za ich wsparcie umożliwiające nam pracę nad Mapą Turystyczną, mamy coś dodatkowego – statystyki tras w regionach. Tutaj uwzględniamy tylko trasy zaplanowane, ponieważ dla tych nagranych nie mamy jeszcze wykrywania regionów, przez które przebiegają.

Ranking

Ranking pokazuje jak dużo planujecie (i przebywacie) tras w regionach. Można go posortować po ilości tras lub po ilości kilometrów.

Dla każdego regionu wyświetlamy podstawowe informacje takie jak dystans i sumę podejść, ale również najwyższy punkt i to czy zdobyty został najwyższy szczyt w regionie. Niestety nie na wszystkie najwyższe szczyty prowadzą szlaki, więc nie zawsze można go z naszą Mapą zdobyć… jeszcze. 😉

Wisienką na torcie jest informacja o procencie przebytych szlaków dostępnych w danym regionie (uwzględniamy szlaki piesze PTTK widniejące w naszym serwisie).

Ale to nie wszystko. Dzięki funkcji Trasy na mapie zobaczycie których szlaków wam jeszcze brakuje, aby zdobyć cały region. Wygodnie zaplanujecie też trasy do przebycia po szlakach, którymi jeszcze nie szliście.

Statystyki

Tutaj do wyboru macie wykres dla trzech parametrów:

 • ilości tras,
 • dystansu,
 • sumy podejść.

Dla każdego z nich możecie przeglądać statystyki tras w regionach pogrupowane po tych samych okresach, które znacie już z zakładki Statystyki tras. Własny zakres dat również jest tu dostępny do wyboru.

Podsumowanie statystyk

W podsumowaniu zbieramy wszystkie wasze zsumowane dane zaprezentowane w zakładce Statystyki tras. Mamy tu więc dla tras zaplanowanych i nagranych:

 • całkowitą ilość tras,
 • całkowity dystans,
 • całkowity czas (tylko dla nagranych),
 • całkowitą ilość podejść.

Dodatkowo:

 • najwyższy punkt,
 • najdłuższa trasa.

W podsumowaniu mamy też wykres pokazujący wasze ulubione miesiące, bazujący na ilości tras.

Na koniec…

Prośba do was – napiszcie czy statystyki spełniają wasze oczekiwania. Co wam się podoba, co możemy dodać?

I jak zwykle – życzymy wam przyjemnego korzystania z Mapy. 🙂

24 przemyślenia nt. „Statystyki tras – nowa funkcja w serwisie

 1. Super sprawa bardzo przydatna:) jak wejdą jeszcze trasy nagrane w podsumowanie Regionu będzie mega. W podsumowaniu statystyk fajnie by było jak by była możliwość rozdzielenia statystyk np. na lata. Czyli ile było km w 2018, 2019 itd. itd.

  1. Jeśli chodzi o statystyki roczne, to można je sprawdzić w Statystykach tras na dwa sposoby: albo wybrać okres 10 lat – wtedy grupowanie jest po latach albo wybrać własny zakres dat i grupowanie po latach.

 2. Super by było jeśli by też sumowało np. Główny szlak Sudecki. Tak jak Region ile % już się przeszło 🙂

  1. Ciekawy pomysł. Do tego będziemy potrzebowali najpierw wdrożyć coś w stylu „zdobywanie całych szlaków”. 🙂

 3. A planujecie wprowadzić funkcjonalność natężenia ruchu szlaku ? Mogłoby to działać jak google maps, jak jest duzo osób na szlaku to szlak się podświetla na żółto, czerowno jak nie ma ludzi to na zielono. Osobiście mógłbym dopłacić do premium dla tej funkcjonalności 😉

  1. Świetny pomysł, ale póki co musimy się skupić na uzupełnieniu podstawowych funkcji, których brakuje np. planowanie offline w aplikacji, planowanie po różnych drogach, inne typy szlaków, punkty POI i… wiele innych. 😉

 4. Przydała by się jeszcze „Personal Heatmaps”, tak jak w stravie. Pomyślcie też o możliwości oznaczenia tras jako „piesze” lub „rowerowe”. To bardzo uwydatni statystyki.

  PS
  Dodałem ślad z poza Polski i wyświetlanie wszystkich tras wybuchło 🙂

  1. Dziękujemy za uwagi i pomysły. Jeśli chodzi o „wybuchanie”, to prawdopodobnie mapa wyśrodkowała się w środku obszaru obejmującym wszystkie nagrane trasy. Jeśli więc część z nich była w Polsce a część za granicą, to środek mógł przypaść gdzieś pomiędzy, natomiast podkład map pokrywa tylko obszar Polski (z małym marginesem). Czy o to mogło chodzić?

  1. Dzięki. 🙂 Też chcemy mieć tę funkcję, ale nie jest ona taka prosta na jaką wygląda i wymaga przebudowania sporej części serwisu. Niemniej jednak cały czas mamy planowanie poza szlakami w głowie i chcemy, żeby w przyszłości się ono pojawiło w serwisie i w aplikacji.

 5. Brakuje mi łączenia tras zaplanowanych przebytych z ich nagranymi odpowiednikami. Zawsze najpierw planuję trasę w domu i na szlaku uruchamiam nawigowanie zaplanowaną trasą i jednocześnie nagrywanie. W ten sposób mam dwie osobne pozycje – jedną w trasach zaplanowanych przebytych, a drugą w trasach nagranych – w żaden sposób ze sobą nie powiązane. Póki jest tych tras mało, to można ręcznie się przerzucać, ale jak ich się zrobi więcej, to będzie chaos. W zaplanowanej trasie przebytej powinien być link w stylu „Zobacz nagranie” albo coś takiego.

  W podsumowaniu regionami możecie dodać odhaczanie kolejnych pozycji do koron poszczególnych pasm. Szczerze mówiąc nie chce mi się prowadzić papierowych statystyk co do każdej z koron, ale z ciekawości bym spojrzał na takie podsumowanie generowane automatycznie.

  Wiem, że to może być problematyczne z punktu widzenia hostingu, ale fajną opcją jest dodanie zdjęcia (chociaż jednego, a najlepiej do pięciu) dokumentującego daną trasę, ale nie na publiczną mapę, tylko do swojej konkretnej nagranej wycieczki. Jak ma się wiele tras w swojej bazie, a z niektórych miejsc po sześć wycieczek, to po zdjęciu łatwiej dojść, która to ta konkretna, i widząc zdjęcie łatwiej otworzyć odpowiednią szufladkę w pamięci ze wspomnieniami.

  1. Fajne pomysły, dziękujemy. Pokrywają się one zresztą z pozycjami na naszej długiej liście pomysłów, która gdzieś tam jest i sobie ciągle rośnie. 🙂

 6. Byłoby mega, jeśli wdrożycie ficzer kalkulacji zdobytych punktów GOT na bazie nagranych/zuploadowanych tras. Wydaje mi się to następny logiczny krok.

  Dzięki temu można zostawić nagrywanie i mapowanie swojemu ulubionemu, sprawdzonemu serwisowi/apce fitnesssowej (np. mój flow to mierzenie przez Activity na Apple Watchu, sync do Stravy, GPX z niej do Mapy Turystycznej), a do Was przychodzić po taką „polskość”, której globalne molochy nigdy nie zaoferują 🙂

  1. Do punktów GOT zwykłe statystyki np. suma nie wystarczą. Regulamin GOT zawiera szereg dodatkowych warunków np. maksymalna dzienna ilość punktów, konieczność odbycia części wycieczek w Górach Świętokrzyskich czy to, że wycieczki po tych samych trasach nie są zliczane. Chodzi oczywiście o warunki zdobywania kolejnych stopni i różnych rodzajów odznak GOT. Do tego musielibyśmy zrobić obliczanie punktów do konkretnych odznak. Na razie tę część zabawy zostawiamy naszym użytkownikom, a po naszej stronie jest tylko obliczanie punktów GOT dla tras z uwzględnieniem tzw. tras punktowanych zawartych w Regulaminie GOT.

 7. Dlaczego w podsumowaniu nagranej trasy w aplikacji na Android brakuje danych o sumie podejść/zejść oraz danych max/min wysokość? skoro te dane są dostępne w podsumowaniu trasy na urządzeniach pod windows (laptop), to dlaczego nie widać ich w aplikacji na Android? chodzi o nagrane trasy

  1. Informacje o przewyższeniach nie są wyświetlane w aplikacji, ponieważ jeszcze nie zrobiliśmy ich wyświetlania. W przyszłości zostanie to poprawione.

 8. Czasami statystyki są błędnie liczone. Łączna przebyta odległość dla regionu nie obejmuje ostatniej z przebytych tras.

  1. Statystyki są liczone na podstawie segmentów dla szlaków w danym regionie (fragmentów szlaków), po których zostały zaplanowane trasy, więc łączna przebyta odległość w regionie nie zawsze będzie się zgadzała z sumą dystansu tras. Również, jeśli dwa razy szliśmy tym samym fragmentem szlaku, to w statystykach regionów zostanie on uwzględniony tylko raz. Niezależnie od tego, poprosimy o wysłanie zgłoszenia mailem wraz z danymi trasy, która nie została uwzględniona. Sprawdzimy, czy wszystko jest ok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *