Dobre praktyki dodawania zdjęć

Zdjęcia które dodajecie do naszego serwisu pozwalają innym zobaczyć jak wyglądają szlaki i miejsca, które planują odwiedzić. Żeby informacje te były wiarygodne, musimy dbać o ich jakość.

W tym artykule wyjaśniamy na czym polegają nowe zasady dodawania zdjęć i dlaczego je wprowadziliśmy oraz podajemy garść dobrych praktyk opartych na naszych dotychczasowych doświadczeniach związanych z przeglądaniem zdjęć (tak, przeglądamy wasze zdjęcia i niestety nie zawsze wiemy co z nimi zrobić!). 

Co potrzeba, aby dodać zdjęcie?

Od maja 2019 każde nowo dodawane zdjęcie musi spełniać następujące kryteria:

 1. W metadanych musi mieć podaną datę i godzinę zrobienia.
 2. W metadanych musi mieć podaną lokalizację miejsca, w którym zostało zrobione
  LUB (zmiana: lipiec 2021)
  Użytkownik dodający zdjęcie musi mieć nagraną (lub zaimportowaną z pliku GPX) trasę wycieczki, podczas której zdjęcie zostało zrobione.

Po co te dodatkowe wymagania?

Wszystko po to, aby móc określić miejsce wykonania zdjęcia, co z kolei umożliwi rzetelne prezentowanie zdjęć w serwisie oraz wprowadzenie nowych funkcji w przyszłości np. wyświetlanie zdjęć na mapie.

Dotychczasowy wybór miejsca lub szlaku, do którego dodawane jest zdjęcie niestety nie był wystarczający, aby zdjęcia były przypisane poprawnie. Szczególnie w przypadku szlaków – a im szlak dłuższy, tym więcej niewiadomych. Dodatkowy problem pojawiał się, gdy zaistniała potrzeba podziału szlaku – rozdzielenie już istniejących zdjęć na odpowiednie części szlaku było bardzo czasochłonne. Ten problem znika, jeśli znana jest lokalizacja zdjęcia.

Moje zdjęcia nie spełniają kryteriów. Co mogę zrobić?

Zacznijmy od daty i godziny zrobienia zdjęcia
Jeśli twoje zdjęcie nie ma informacji o dacie zrobienia lub jest ona niewłaściwa, możesz ją edytować przy pomocy narzędzia do edycji metadanych. Do wyboru jest wiele programów. Można użyć aplikacji online np. theXifer, wymaga to jednak wysyłania zdjęć na serwer. Szybsze będzie korzystanie z programu zainstalowanego na komputerze – polecamy GeoSetter (więcej o nim za chwilę).

Dodawanie nagranej trasy z tego samego dnia co zdjęcie
Od lipca 2021 informację o lokalizacji zdjęcia uzyskujemy wyłącznie ze śladu nagranego w czasie wycieczki. Możesz nagrywać trasy aplikacją Mapa Turystyczna na Androida lub iOS – wtedy po synchronizacji znajdą się one automatycznie na twoim koncie. Możesz też zaimportować ślady zarejestrowane w innej aplikacji (np. Strava) lub przy pomocy dowolnego odbiornika GPS (np. w zegarku sportowym).

W osobnym artykule Dlaczego warto nagrywać trasy? pokazujemy na przykładzie, że dopasowanie lokalizacji zdjęć na podstawie nagranych tras jest o wiele dokładniejsze niż odczytanie lokalizacji z danych aparatu w telefonie.

Ważne! Ustaw zegarek w aparacie

Data i godzina zrobienia zdjęcia są przydatne, jeśli są poprawne. Jeśli używasz aparatu fotograficznego bez odbiornika GPS, pamiętaj, żeby:

 1. Ustawić zegarek w aparacie.
 2. Przynajmniej raz w miesiącu sprawdzić czy ustawiona godzina jest poprawna, ponieważ zegarki w aparatach mają tendencję do rozsynchronizowywania się.

Dobre praktyki dodawania zdjęć

Teraz czas na garść porad, zaleceń i próśb – jak i jakie zdjęcia dodawać oraz co zrobić, aby ich jakość była lepsza. 

Dodawaj zdjęcia do miejsca, w którym zostały zrobione

Naczelna zasada dodawania zdjęć. Dzięki jej przestrzeganiu przeglądanie galerii z zaplanowanej trasy umożliwia zobaczenie czego można się na tej trasie spodziewać – jakich warunków, jakich widoków, jakich ciekawych obiektów.

Dwie najczęstsze pułapki, jakie na was tu czekają to:

 • Szczyty
  Zgodnie z zasadą zdjęcia dodane do szczytu powinny pokazywać jak jest na tym szczycie i jakie są z niego widoki. Nie dodajemy zdjęć z widokiem na ten szczyt zrobionych z innego miejsca.
 • Miejscowości
  W miejscowościach często jest dużo ciekawych obiektów, które nie znajdują się w punkcie nazwanym przez nas nazwą miejscowości ani przy żadnym ze szlaków, które przez tę miejscowość prowadzą. Kuszące jest jednak, żeby zdjęcia takich obiektów dodawać i często to robicie. Zwykle musimy wtedy zdecydować czy zdjęcie jest zrobione na tyle blisko dostępnych szlaków, że uzasadnione jest zostawienie go przy danym szlaku. Decyzja zależy od konkretnego przypadku i nie ma tu jednoznacznej reguły, ale niestety każdy taki przypadek dostarcza nam dylematów. Dlatego zalecamy, uczulamy i prosimy: nie dodawajcie zdjęć spoza miejsc i szlaków!

Dodawaj zdjęcia do szlaku, na którym zostały zrobione

Na początku ważna informacja: można dodawać zdjęcia do szlaków. Tym, którzy jeszcze tego nie odkryli podpowiadamy, że wystarczy kliknąć na szlak na mapie i otworzyć jego szczegóły klikając w nazwę.

Zasada dodawania zdjęć do szlaku jest pokrewna do zasady powyżej, jednak pułapki są tu nieco bardziej specyficzne:

 • Okolice punktu
  Jak już wiadomo, zdjęcia z miejsca dodajemy do tego miejsca. Jednak jak daleko można odejść, żeby zdjęcie znalazło się już na szlaku? Nie ma tu żelaznej reguły. Przed decyzją zastanówcie się czy na zdjęciu przedstawiającym dane miejsce widać jeszcze kawałek szlaku, który do niego prowadzi? Jeśli tak, to zapewne zdjęcie lepiej pasuje do szlaku. 
 • Obiekty niedaleko szlaku, ale jednak poza nim
  Czasem szlaki omijają interesujące obiekty czy punkty widokowe, do których często prowadzą nieoznakowane ścieżki. Co ze zdjęciami takich miejsc? Jeśli są one zrobione w niedużej odległości od szlaku, to można je dodać, ale koniecznie z tytułem zawierającym informację co to jest za miejsce i że jest ono poza szlakiem. Taki opisowy tytuł mówi naprawdę wiele osobom, które nie znają okolicy.

Poświęć chwilę, aby napisać co jest na zdjęciu

Tytuły są niesamowicie pomocne, szczególnie jeśli chodzi o zdjęcia przy szlakach. Nie tylko pomagają nam porządkować zdjęcia po tym jak dzielimy szlaki i dodajemy nowe punkty. Są też bardzo wartościowe dla innych użytkowników. Jeśli więc tytuł dostarcza dodatkowych informacji o zdjęciu, to prosimy – uzupełnijcie go!
I tu zwracamy waszą uwagę – chodzi o uzupełnienie tytułu zdjęcia, a nie o dodanie komentarza.

Dla inspiracji podajemy kilka przykładów pomocnych i wartościowych tytułów:

 • Widok na Ciecień i Grodzisko z łąk pod Kamiennikiem.
 • Widok na Stromiec (551 m n.p.m.) ze szlaku niebieskiego pomiędzy Płoszczyną a Płoszczynką.
 • Podgórna przy drodze do wodospadu idąc koło młyna.
 • Panorama ze szczytu: fragment Krzemienia, Kopa Bukowska, Halicz, Rozsypaniec.
 • Widok od strony południowej na szczyt Brzeźnicy ze szlaku żółtego; ok. 1 km na północ od centrum wsi Brzeźnica.
 • Przed szczytem Romanki.
 • Kościół św. Bartłomieja w Batňovicach (XIX w.). Blisko świątyni skrzyżowanie szlaków czerwonego i żółtego.
 • Widok na nieistniejący już szlak na Tomanową Przełęcz.
 • Zejście z Kiczory, widok na przełęcz Przysłop.

Są też sytuacje, w których tytuł lub jego część jest zbędna. Poniżej kilka porad czego nie robić przy uzupełnianiu tytułów.

 • Nie wpisuj daty zrobienia zdjęcia w tytule. Te informacje są zawarte w metadanych i wyświetlamy je przy każdym zdjęciu, o ile są dostępne.
 • Unikaj zbyt ogólnych tytułów. Tytuł o treści np. „Widok” czy „Krajobraz” jest zbędny.

Tytuły można edytować w panelu użytkownika – na liście zdjęć.

Wyłącz datownik w aparacie

Data zrobienia zdjęcia powinna być zawarta w metadanych. Możemy ją wtedy wyświetlić w spójny dla wszystkich zdjęć sposób. A samo zdjęcie bez daty wygląda estetyczniej, prawda? 🙂

Pokazuj krajobraz i otoczenie zamiast portretów

Rozumiemy, że fajnie jest się pochwalić wejściem na szczyt i pokazać się innym użytkownikom, ale założenia naszego serwisu są takie, że chcemy pokazywać warunki na szlaku i to jak wygląda trasa. Zdjęcia portretowe i selfie świetnie się sprawdzą w portalach społecznościowych, powstrzymajcie się jednak przed dodawaniem ich do naszego serwisu.

Zamazywanie twarzy czy zakrywanie oczu czarnym paskiem również nie jest dobrym pomysłem. Po co przysparzać sobie zbędnej pracy – po prostu nie dodawajcie takich zdjęć 😉

Powyższe zalecenie nie oznaczają, że zdjęcia z ludźmi są automatycznie zdyskwalifikowane. Jeśli ludzie na zdjęciu są jedynie elementem całości np. tłumu, a samo zdjęcie nie zawiera zbliżeń, natomiast zasadniczą jego treścią jest krajobraz, to pozostaje ono zgodne z opisywaną zasadą. Często nawet zatłoczenie na zdjęciu trafnie pokazuje czego można spodziewać się na trasie.

Nie reklamuj się

Zasadniczo nie dopuszczamy reklamowania się w naszym serwisie bez porozumienia z nami. Dotyczy to zarówno zdjęć, jak i linków. Doceniamy jednak pracę, jaką wkładacie w wykonanie i obróbkę swoich zdjęć tak, aby były oszałamiające. Dlatego nie usuwamy zdjęć z dyskretnym znakiem wodnym. Podkreślamy – z dyskretnym. Zdjęcia w serwisie to nie bilboardy, pozwólmy im pozostać zdjęciami 🙂

Postaw na jakość, a nie ilość

Zastanów się też czy zdjęcia, które dodajesz wnoszą wartościowe informacje do serwisu. Czasem zdarza się, że idziemy we mgle, po zmierzchu, w deszczu. Wiele zdjęć zrobionych w takich warunkach nie pokazuje specyfiki szlaku i teoretycznie mogłoby być zrobione wszędzie 😉 Nawet jeśli „innych zdjęć nie mamy” i „przecież takie były warunki”, to zalecamy zdjęcia z takiej wycieczki zachować dla siebie, a do serwisu dodawać tylko te, które naprawdę chcemy pokazać innym.

Co jeśli masz kilka ładnych zdjęć i nie możesz się zdecydować które ujęcie wybrać? Odpowiedź jest prosta: wybierz jedno! Zbyt podobne do siebie zdjęcia wydłużają przeglądanie galerii i wnoszą niewiele nowych informacji.

Jeśli przez przypadek dodałeś kilka takich samych zdjęć, możesz te niepoprawnie dodane usunąć w zakładce Moje konto. Możesz tam również zmienić lub dodać tytuł zdjęcia.

Na koniec kilka prostych próśb:

 • nie dodawaj zdjęć niewyraźnych ani rozmazanych, 
 • nie stosuj zbyt dużej ilości „efektów specjalnych” – za bardzo przetworzone zdjęcia wyglądają nienaturalnie; dotyczy to również winiety,
 • nawet jeśli nie masz zbyt dużego poczucia estetyki, postaraj się spojrzeć na zdjęcie krytycznie i ocenić czy nadaje się ono do publicznego udostępnienia.

Podsumowując…

Dziękujemy wszystkim, którzy dodają zdjęcia. Tym, którzy powyższe praktyki stosują już od dawna, dziękujemy podwójnie 😀 Oby było nas coraz więcej!

26 przemyśleń nt. „Dobre praktyki dodawania zdjęć

 1. Przeczytałam -:))) Świetne wskazówki…Popieram i przepraszam jeśli coś nie tak wstawiłam.
  Wróciłam z Karkonoszy i chcę wrzucić parę zdjęć.
  Mam pytanie. Wykonałam kolejne ujęcia Kaskad Myi wczoraj. Między innymi mam ujęcie z „morsami”. W ten sposób fajnie jest widoczny rozmiar kaskady. Czy wyrażają Państwo zgodę na umieszczenie takiego kadru ?

  1. Bez zobaczenia zdjęcia ciężko nam będzie zdecydować 🙂 Proszę je dodać, jak się nie będzie nadawało to w najgorszym wypadku je usuniemy.

 2. Uważam iż troszkę przesadzacie z tymi nowymi metodami dodawania zdjęć. „Mapa Turystyczna” tylko na tym straci. Nie każdy ma aparat z GPS, nie każdy pamięta o nagrywaniu trasy itp. Owszem macie rację że ludzie wstawiali beznadziejne czasem fotografie ale to może należy zrobić jakiś filtr przesiewowy np eliminujący zdjęcia portretowe czy nie wyraźne. Poza tym wstawiając zdjęcia bezpośrednio z aparatu będą one miały po 5 czy 7 MB lub więcej i będą spowolniały ładowanie się właśnie zdjęć jak i całej mapy. Może lepszym pomysłem jest jakaś weryfikacja tych zdjęć ograniczenie pojemności (MG) bo zaraz Wam serwerów braknie.
  Sam wstawiłem kilka zdjęć na „Mapę” i zawsze je w programie graficznym obrabiałem do mniejszej pojemności tym razem również tak zrobiłem bo nie było na „Mapie” zdjęć ze szlaków w Niżnych Tatrach więc postanowiłem uzupełnić lukę…a tu ZONK….daty, trasy, metadane…bez sensu troszkę. Przecież ludzie korzystający z Waszej świetnej aplikacji to z w większości odpowiedzialne osoby i nie traktują „Mapy” jak fotki.pl wstawiając zdjęcia z miejsc gdzie byli.
  Pozdrawiam.

  1. Niestety nie jest tak kolorowo i gdyby wszyscy dodawali zdjęcia do dobrych miejsc / szlaków, to byśmy nic nie zmieniali. Poza tym te metadane otworzą nam furtkę na nowe funkcje w przyszłości, np. wyświetlanie zdjęć na mapie. A jeśli chodzi o obawy techniczne to nie ma się czym martwić. Zdjęcia są zmniejszane podczas dodawania, więc zajmują tylko tyle miejsca ile trzeba i nie ma konieczności ich zmniejszania przed dodaniem do Mapy (no chyba, że ma się słaby transfer wychodzący). Dzięki wprowadzonym zmianom weryfikacja zdjęć zajmuje nam teraz mniej czasu, który możemy przeznaczyć na rozwój serwisu i aplikacji.

 3. Cześć,
  Jak wyłączyłem datę i czas to nie mogę teraz dodać zdjęć zrobionych aparatem. Mogę dodawać jedynie zdjęcia z wyświetlaną datą i czasem. Próbowałem po włączeniu daty i czasu ukryć je, ale chyba się nie da. Proszę o pomoc.

 4. Witam. Założyłem konto z myślą o uzupełnieniu tutejszej galerii zdjęć o nowe, głównie z Czech (bo z polskich gór jest ich tu całkiem sporo). Mam w swoich zbiorach setki ładnych technicznie i estetycznych zdjęć z miejsc, które tutaj świecą pustkami. Wszystkie posiadają info o dacie i godzinie wykonania, ale brak lokalizacji miejsca (prawdę powiedziawszy nawet nie wiem o co chodzi, nie znam się na tym). Żeby ten wymóg uzupełnić odsyłacie do obcojęzycznych płatnych programów. Dla mnie masakra. Faktem jest, że niektóre tu oglądane zdjęcia, są przypisane do niewłaściwych miejsc, lecz ten problem można rozwiązać w inny sposób, np. poprzez przycisk „zgłoś”. Skomplikowaliście tę procedurę maksymalnie. Nie każdy turysta jest obeznany w programach komputerowych, nie chodzi w góry z GPSem, ani z myślą żeby zrobić zdjęcia wyłącznie pod kątem wstawienia tutaj. No trudno… Swoje przemyślenia napisałem. Nadal będę z Waszego portalu korzystał, ponieważ jest bardzo przydatny. Pozdrawiam 🙂

  1. Dziękujemy za uwagi. W celu poprawy jakości zdjęć i danych w serwisie, musimy wprowadzać różnego typu mechanizmy, które to umożliwią m.in. wymaganie nagrywania tras lub geotagowania zdjęć. Bez tego niestety nie jesteśmy w stanie przypisać zdjęć do odpowiednich lokalizacji, co jest konieczne przy wyświetlaniu galerii na stronie i w aplikacjach. Również dzięki tym funkcjom weryfikowanie dodanych zdjęć zajmuje nam mniej czasu i możemy się skupić na innych ważniejszych funkcjach, których jeszcze brakuje. Przez długi czas nie mieliśmy tych wymogów i „ogarnięcie” zdjęć było zbyt czasochłonne. Rozumiemy, że może się Panu wydawać, że te wymagania nie są potrzebne i utrudniają życie użytkownikom, jednak nasze doświadczenie w moderacji zdjęć pokazuje, że te dodatkowe obostrzenia są niestety niezbędne. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy posiada telefon z naszą aplikacją lub GPS i te osoby nie będą mogły dodawać zdjęć, ale nie można mieć wszystkiego.

   Pisze Pan, że odsyłamy do „obcojęzycznych płatnych programów”, co nie jest prawdą. Podajemy, że do geotagowania zdjęć można użyć programu GeoSetter lub aplikacji theXifer. Obie aplikacje są darmowe. Zgadza się natomiast to, że są anglojęzyczne.

   1. Przepraszam – programy są bezpłatne (zmylił mnie widok kart płatniczych na stronie, ale one dot. darowizn). Program pobrałem. Kilku zdjęciom dodałem lokalizację, zobaczymy jak to wyjdzie w praniu, czyli przy ich dodawaniu.

    Obecnie wszystko podporządkowuje się aplikacjom na tel., GPSom itp. ustrojstwom. Strach pomyśleć co by się stało, gdyby któregoś dnia to wszystko zostało wyłączone. 🙂

    1. Jeszcze odnośnie do zdjęć, które są przypisane do niewłaściwych miejsc: jeśli zauważy Pan takie, to proszę napisać uwagę w komentarzu do zdjęcia. Komentarze czytamy i reagujemy na nie. 🙂

 5. Mam konto na Mapie Turystycznej od jakiegoś czasu, nawet wykupiłem sobie premium, dziś jednak postanowiłem, że wejdę i uzupełnię galerię miejsc, z których do tej pory zdjęć jeszcze nie ma. Po trzecim niepowodzeniu z komunikatem o braku lokalizacji i metadanych bardzo się zdziwiłem i postanowiłem poważnie przestudiować regulamin.
  I jak sam prowadzę galerię fotograficzną + konto fotograficzne na fb i na prawdę dużo fotografuję, tak nigdy nie widziałem tak skomplikowanego panelu dodawania zdjęć jak i regulaminu.
  Szkoda bo jak widać kiepskie zdjęcia jednak w serwisie bardzo często się przewalają (bo mają datę na pół zdjęcia i mają lokalizację GPS bo są dodawane z telefonu) z popularnych szlaków, a dobrze obrobione i skadrowane zdjęcia po obróbce (gdzie niekiedy metadane uciekają) nie trafią do serwisu bo trzeba jeszcze poświęcić masę czasu na zabawę w GeoSetter. Dzięki ale to nie dla mnie.

  1. Dziękujemy za komentarz. Zdajemy sobie sprawę, że w przypadku, gdy nie nagrywa się tras to dodawanie zdjęć jest skomplikowane. Musieliśmy jednak wprowadzić pewne obostrzenia, ponieważ moderacja zdjęć stała się w pewnym momencie niemożliwa z powodu ich losowego przyporządkowania do miejsc czy szlaków. Wiemy, że w ten sposób tracimy potencjalnie dobre zdjęcia, których autor wie gdzie były zrobione (np. Twoje), ale jesteśmy w stanie ponieść ten koszt. Niestety nie wszyscy użytkownicy są tak świadomi jak Ty i ilość zdjęć dodanych w złych miejscach zaczęła nas już zalewać. A zależy nam na wyświetlaniu poprawnych lokalizacji – nie chcemy skończyć z takim bałaganem w zdjęciach jaki ma chociażby Google Maps.

  1. No cóż… trudno. A nagrana trasa jest niezbędna do określenia prawidłowej lokalizacji zdjęć. Dzięki temu, łatwiej jest nam zweryfikować zdjęcia i ich lokalizacja jest zgodna z rzeczywistością.

 6. Chciałem dodać zdjęcia. Przeczytałem wszystkie informacje na stronie oraz wszystkie wskazówki dotyczące dodawania zdjęć. Nie znalazłem jednej informacji: jak to zrobić? Gdzie jest jakiś opcja do kliknięcia „dodaj zdjęcie”?
  Gdzieś coś przeoczyłem?

  1. Zdjęcia można obecnie dodawać tylko w serwisie www, na stronach miejsc i szlaków. Aby wejść na stronę miejsca lub szlaku można użyć wyszukiwarki lub kliknąć punkt lub szlak z mapy.

 7. Nazbierało mi się dużo zdjęć, więc postanowiłem niektóre dodać do galerii. Zdjęcia posiadają współrzędne GPS (lokalizację), lecz pomimo tego nie można ich dodać, bo wyświetla się komunikat „Brak trasy, na której zostało zrobione to zdjęcie”. Dziwne, gdyż dwa lata temu dodawałem zdjęcia i wystarczyła lokalizacja ze współrzędnymi. Z tego wynika, że obecnie nie wystarczy aby zdjęcie posiadało lokalizację GPS (co wykluczało losowe przyporządkowanie ich do miejsc czy szlaków), bo dodatkowo musi być nagrana trasa. A zatem nawet z pojedynczych punktów, bez nagranej trasy na pliku nie ma możliwości dodania zdjęcia?

 8. Doczytałem, że od lipca 2021 r. nastąpiła zmiana – o lokalizacji zdjęcia uzyskujemy wyłącznie ze śladu nagranego w czasie wycieczki. Zatem zdjęcia tylko z telefonu i z zainstalowaną aplikacją. Wszystko jasne. 🙂

 9. Dobry wieczór.
  Cześć zdjęć wgrało mi bez problemu, inne nie, mimo że pochodziły także z telefonu i tej samej wycieczki. Podobno lokalizacja się nie zgadza. Jak je dodać jeśli wiem iż zdjęcie zostało zrobione we właściwym miejscu?

  1. Dziękujemy za zgłoszenie. Czy zdjęcia dodajesz bezpośrednio do miejsc/szlaków czy do nagranej trasy? Jeśli do miejsc/szlaków, spróbuj dodać zdjęcia bezpośrednio do trasy. Jeśli błąd nadal będzie występował, wyślij proszę przykładowe zdjęcie, które nie daje się dodać i link do nagranej trasy mailem na admin@mapa-turystyczna.pl. Sprawdzimy w czym jest problem.

 10. Witam serdecznie.
  Chętnie bym się podzielił fotami bo mam wiele fotek z miejsc których nie ma tu zdjęć ale jak widzę co trzeba spełnić to wymiękam.
  Nie nagrywam trasy bo po prostu szkoda mi baterii w telefonie.
  Zdaję sobie sprawę że są błędne lokalizacje miejsc ale może dało by jakoś radę weryfikować ludzi którzy dodają foty.Ktoś jak dużo chodzi po górach to wie gdzie dokładnie fotka była zrobiona.Może podczas zakładania konta weryfikować takich ludzi co dodają do google maps i na jakim poziomie przewodnika są.Jeśli mają wysoki poziom to może oznaczać że wiedzą co robią.
  Naprawdę serwis dużo traci tymi obostrzeniami.
  Pozdrawiam serdecznie.

  1. Dzięki za uwagi. Rozważaliśmy też jakąś formę weryfikacji użytkowników, ale póki co nie zdecydowaliśmy się na wprowadzenie czegoś takiego. Zdajemy sobie sprawę z tego, że do wspomnianych wymogów trzeba się przyzwyczaić i nie jest to idealne rozwiązanie tylko pewien kompromis.

   Samo nagrywanie nie zjada aż tak dużo baterii. Z naszych obserwacji wynika, że łączenie się z siecią komórkową jest o wiele bardziej bateriożerne, a ono nie jest potrzebne do nagrywania. Może Pan to przetestować i spróbować nagrać trasę z włączonym trybem samolotowym w telefonie.

 11. Czy jeśli trasa jest „Prywatna” a nie „Publiczna” to czy dodawane zdjęcia również będą prywatne ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *