Więcej szczegółów, dodatkowe elementy i poprawione cieniowanie terenu to tylko niektóre z ulepszeń, które pojawiły się ostatnio na mapie. Zobaczcie dokładnie co się zmieniło.
Lepiej widoczne cieniowanie terenu
Poprawiliśmy cieniowanie terenu, dzięki czemu małe góry i wzniesienia zyskały nieco „wypukłości”, a strome zbocza nie są już tak „zaczernione”. Znacznie lepiej widać też niewielkie wzniesienia terenu na stosunkowo płaskich obszarach.
Lepiej widoczne drogi leśne
Poprawiliśmy widoczność ścieżek i dróg nieutwardzonych – zacznie lepiej odróżniają się teraz od poziomic.
Dodaliśmy granice województw
Usprawniliśmy wyświetlanie przystanków
Dworce i stacje kolejowe i autobusowe oraz przystanki autobusowe pojawiają się obecnie na mniejszym powiększeniu niż dotychczas, co ułatwi planowanie podróży.
Dodaliśmy kolejne powiększenie mapy
Na największym powiększeniu widocznych jest jeszcze więcej szczegółów, które na mniejszych powiększeniach dotychczas nie mieściły się na mapie. Są to np. nazwy budynków czy podpisy do widocznych już wcześniej ikon.
Jeszcze wyraźniej zróżnicowaliśmy wyciągi
Wyciągi do tej pory były różnicowane jedynie za pomocą wyglądu linii. Sprawdzenie typu wyciągu wymagało często sięgnięcia do legendy. Żeby wyeliminować ten dodatkowy krok dodaliśmy ikony, dzięki czemu rodzaj wyciągu jest łatwy do odróżnienia na pierwszy rzut oka.
Dodaliśmy wyświetlanie defibrylatorów i apteczek
Rośnie ilość defibrylatorów umieszczanych w przestrzeni miejskiej, ale również i w górach. Fantastycznie, że edytorzy Open Street Map na bieżąco uzupełnieniają je w bazie OSM.
Od teraz wyświetlamy również apteczki. Niestety ich ilość w bazie Open Street Map póki co jest znikoma, a przecież jest i prężnie się rozwija inicjatywa Apteczka na szlaku, która mogłaby zasilić bazę punktów OSM. Zachęcamy zatem sympatyków i entuzjastów OSM do mapowania. 🙂
Powiększyliśmy wybrane podpisy
Aby zwiększyć czytelność, powiększyliśmy wybrane napisy, w szczególności nazwy dróg i części miejscowości.
Dodaliśmy wyświetlanie sztucznych ułatwień
Przez sztuczne ułatwienia na ścieżce rozumiemy drabinki, liny, łańcuchy, schodki itp. Na mapie wyświetlamy ikonę drabinki, nie znaczy to jednak, że to właśnie drabiny należy się spodziewać w terenie – może to być łańcuch, może to być metalowy stopień. Ilość ikon wyświetlonych na mapie nie odpowiada ilości takich elementów, lecz zależy od powiększenia mapy i długości odcinka z ułatwieniami. Na pewno jednak obecność takiej ikony oznacza, że na szlaku jest przynajmniej jedno miejsce, w którym należy się spodziewać sztucznych ułatwień.
Dodaliśmy wyświetlanie paczkomatów
Na koniec przydatny drobiazg – wyświetlanie paczkomatów.
Super by było gdyby np część szlaku który prowadzi drogą asfaltową byłby jakoś zaznaczony inaczej, wiem można to zobaczyć ale trzeba powiększać mapę. Poprostu nie znoszę pokonywania szlaku po asfalcie i myślę że nie tylko ja Głównie chodzi o planowanie trasy. Pozdrawiam
Dobry pomysł. Widzieliśmy coś takiego np. w aplikacji Komoot – wyświetlany jest rodzaj nawierzchni i procentowy udział różnych rodzajów nawierzchni na trasie. Na razie niestety nie znajdziemy czasu, żeby się tym zająć, ale dopiszemy to do naszej listy. 🙂