Planowanie poza szlakami już możliwe

Jeszcze do niedawna planowanie tras w naszym serwisie ograniczało się do widocznych na mapie szlaków turystycznych. Nie można było zaplanować trasy z parkingu czy zmodyfikować jej tak, aby biegła przez interesujące miejsca nie leżące na szlakach. Teraz można planować po wszystkich dostępnych dla pieszych drogach i ścieżkach.

Dostępne są 3 tryby planowania:

  • turystyczny: preferuje chodzenie szlakami, jednak może się zdarzyć, że ominie szlak jeśli ten idzie bardzo naokoło;
  • najkrótszy: szuka trasy najkrótszej, bez względu na to czy są na niej szlaki czy nie;
  • preferujący jeden szlak: preferuje chodzenie jednym typem szlaku (typ szlaku to np: czerwony turystyczny, niebieski turystyczny, zielona ścieżka dydaktyczna, czerwona ścieżka dydaktyczna itd.). Odpowiedni do planowania tras np. Głównym Szlakiem Sudeckim, Świętokrzyskim czy Beskidzkim. Pomimo naszych starań może się zdarzyć, że znajdzie trasę innym typem szlaku niż zadany.

 

 Wskazówka: jeśli planowanie nie zwraca oczekiwanych wyników, najlepiej dodać do trasy punkty pośrednie w wybranych miejscach na mapie. W aplikacji mobilnej dodawanie punktów z możliwe jest po dłuższym przytrzymaniu palca na mapie.

Dlaczego czasem nie da się zaplanować trasy po szlaku widocznym na mapie?

Jeśli planowanie omija szlak widoczny na mapie, oznacza to, że w rzeczywistości nie ma tam przejścia. Powodem może być np. remont, teren budowy, brak mostu, gęste zarośla czy zaorana droga. Dotyczy to zwykle szlaków nie odnawianych, których dawny przebieg nie przystaje do obecnych warunków terenowych, a jednak znaki w tych kłopotliwych miejscach nadal można odnaleźć. Inny częsty przykład to szlaki, których dotychczasowy przebieg został przerwany przez budowę drogi, a nowy nie został jeszcze wyznaczony. W tych i podobnych przypadkach zaplanowana zostanie trasa możliwa do przejścia, omijająca problematyczny odcinek szlaku.

Co zrobić gdy zaplanowana trasa prowadzi drogą, na którą nie ma wstępu lub droga ta w rzeczywistości nie istnieje?

Planowanie poza szlakami opieramy na danych OpenStreetMap. Jest to otwarta baza danych, którą każdy może edytować: dodawać i usuwać ścieżki i obiekty, edytować przebiegi dróg itp. Z danych OpenStreetMap korzysta niezliczona ilość projektów, stron czy aplikacji na całym świecie, a jej rozwój możliwy jest dzięki zaangażowaniu społeczności. Zatem jeśli zauważyłeś / zauważyłaś błąd w drogach, ścieżkach czy obiektach na podkładzie mapy możesz:

  1. Zgłosić błąd na mapie OpenStreetMap i czekać aż jakiś użytkownik go poprawi.
  2. Poprawić mapę samodzielnie!

Zachęcamy do samodzielnej edycji OpenStreetMap. Wystarczy założyć konto i zapoznać się z podstawowymi zasadami wprowadzania i edycji danych. Mapowanie to nie tylko konkretny wkład w rozwój OSM, ale też wciągająca zabawa (sami to robimy!). 🙂

4 przemyślenia nt. „Planowanie poza szlakami już możliwe

  1. Jak często aktualizujecie dane z OSM? Załóżmy, że dodałem wiatę przy szlaku której brakowało na mapie – po jakim czasie takie zmiany pojawią się u was?

  2. Często chodzę bez szlaku, na azymut. Np. po grzbiecie, na którym nie ma ścieżki. Czasem trzeba zejść zboczem, przez las żeby dotrzeć do celu. Czy jeśli w OSM oraz u Was nie ma tam ścieżki, to nie poprowadzę tam trasy?

    1. Tak, mamy tylko możliwość planowania tras ścieżkami istniejącymi w OSM (o ile mają dostęp dla pieszych). Funkcja dowolnego rysowania trasy nie jest jeszcze niestety wdrożona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *